Strona projektu http://eurasiaissinging.weebly.com/

Relacja z wizyty partnerskiej uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Zawadki Osieckiej w miejscowości Balan w Rumunii.

W ramach projektu Comenius „Eurasia is singing” odbyło się spotkanie robocze w szkole partnerskiej  Gradinita Floare De Colt  w rumuńskim mieście Balan. W dniach 19-26 lutego 2012 r. delegacja nauczycieli: dyrektor szkoły p. Irena Baciak, koordynator projektu p. Iwona Gumienna, p. Anna Pęcak , p. Paweł Wnęk oraz uczniowie: Justyna Mastaj, Anita Opałka, Piotr Sławniak oraz Natalia Opałka uczestniczyli w wyżej wymienionym projekcie. Celem projektu, który łączy z sobą trzy szkoły: rumuńską, turecką oraz polską jest dialog kulturowy na płaszczyźnie muzycznej. Poznawanie muzyki, tańców oraz kultury jest priorytetem wspólnych działań. Projekt ukazuje wiele wspólnych cech łączących te trzy narody, ale daje też możliwość poznania odrębności i różnic charakterystycznych dla poszczególnych krajów.Podczas wizyty nasi uczniowie mieszkali w domach swych przyjaciół z Rumunii, co dało okazję do lepszego poznania kultury i zwyczajów partnerów.Podczas pobytu uczestniczyliśmy w warsztatach tańców rumuńskich oraz węgierskich, wycieczkach, wspólnych dyskotekach. Zwiedzaliśmy miasta: Balan, Miercurea Ciuc, Gheorghenii oraz  Baia Mare.

Mieliśmy okazję podziwiać przyrodę regionu oraz brać udział w zabawach na śniegu z zaprzęgiem psów rasy malamute.

Był to czas by podsumować dotychczasowe działania w poszczególnych szkołach oraz zaplanować kolejną wizytę u naszych tureckich partnerów, która odbędzie się w kwietniu.

Ten  to wyjątkowy czas obfitujący w nowe doświadczenia, przeżycia oraz  przyjaźnie sprawił, że wszyscy jesteśmy dumni i szczęśliwi z możliwości  udziału w tym wyjątkowych działaniach.

Polecamy stronę projektu: http://www.eurasiamusicteam.com/

oraz śledzenia nowości na Fb : http://www.facebook.com/groups/239260802796988/

                                                                                                                                              COMENIUS – “Eurasia is singing”

Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej realizuje dwuletni projekt współpracy z Turcją oraz Rumunią na płaszczyźnie muzycznej. Comenius to jeden z czterech programów sektorowych Programu „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme), który wspiera finansowo oraz merytorycznie partnerską współpracę europejskich placówek edukacyjnych, polegającą na realizacji wspólnego projektu.
Cele: szczegółowe Programu Comenius:
  – rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
  – pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego,
  – przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
  – wymiany doświadczeń, spotkania, praktyczne zastosowanie języka angielskiego, konkursy dla dzieci, zagraniczne wyjazdy.
W dniach 17-23 października 2011 r. szkoła gościła nauczycieli i dzieci z Turcji i Rumunii.
W trakcie realizacji projektu nauczyciele i uczniowie naszej szkoły będą gościć w krajach naszych partnerów,
RUMUNIA –LUTY, PAŹDZIERNIK 2012 r.
TURCJA- KWIECIEŃ 2012 r.
Wyjazdy, pobyt oraz wyżywienie dzieci pokrywane jest z grantu programu Comenius, który nasza szkoła uzyskała dofinansowanie w wysokości 20 tys. Euro.

 Strona projektu http://eurasiaissinging.weebly.com/

Wizyta partnerska Szkoły Podstawowej z Zawadki Osieckiej w Yunuslar İlköğretim Okulu w Turcji.

1

W ramach projektu Comenius „Eurasia is singing” w dniach 18 – 26 kwietnia 2012 r.  odbyła się wizyta robocza w kraju partnerskim, w której wzięło udział pięciu nauczycieli: dyrektor Irena Baciak , koordynator projektu Iwona Weronika Gumienna, Anna Pęcak, Paulina Jamer , Paweł Wnęk oraz troje uczniów: Natalia Opałka, Justyna Mastaj, Piotr Sławniak.

2

Otwarcie projektu i powitanie gości odbyło się Centrum Kultury, gdzie podziwialiśmy tradycyjne, tureckie  tańce. Podczas wizyty   odwiedziliśmy Centrum Edukacji Publicznej w Gediz , gdzie zostaliśmy zapoznani z funkcjonowaniem placówek szkolnych.

Ważnym elementem naszego pobytu było również zapoznanie się z funkcjonowaniem szkół średnich oraz szkół wyższych. Mieliśmy okazję odwiedzić Meslek Yüksek Okulu-M.N.A-A.Ö.L w Gediz. Dało to nam możliwość zapoznania się z pracą tureckich nauczycieli oraz pokazało uczniom z Polski sposób nauczania i funkcjonowania ich kolegów w szkole.

3

4

W dniach 20 – 22 kwietnia  uczestniczyliśmy w wyjeździe do Pamukkale , Efesu oraz Izmiru.

Te historyczne miejsca, które były kolebkami cywilizacji , stały się dla  nas inspiracją do poszukiwać wspólnych korzeni na płaszczyźnie kulturowej. Był to owocny i bogaty czas w doświadczenia : muzyczne, kulinarne oraz  estetyczne.

Nasi partnerzy odwiedzili  już naszą szkołę. Oto kilka zdjęć z ich pobytu.

Comenius „Eurasia is singing”  – wizyta partnerska Szkoły Podstawowej z Zawadki Osieckej w Grdinita  Floarea  de Colt w Balan .

           Szkoła Podstawowa znajdująca się   w Zawadce Osieckiej,  już po raz czwarty uczestniczyła w wizycie partnerskiej w ramach projektu Comenius „Eurasia is singing” . Tym razem wizyta miała miejsce w rumuńskim mieście Balan. Projekt obejmuje swymi działaniami trzy szkoły: polską, rumuńską oraz turecką. Ideą projektu jest wielowymiarowa współpraca i wymiana kulturowa, której fundamenty to muzyka i taniec. Szkoła reprezentowana była przez : dyrektor Irenę Baciak , Monikę Wilisowską , Iwonę Weronikę Gumienną oraz uczniów: Wiktorię Opałkę , Marcina Pałkę, Anitę Opałkę , Joannę Gumienną oraz Piotra Sławniaka.   Rozpoczęcie wizyty  odbyło się w Przedszkolu Flora de Colt , gdzie uczestniczyliśmy w przygotowanym przez nauczycieli – w wykonaniu przedszkolaków- programie artystyczno-muzycznym. Następnie udaliśmy się do Urzędu Gminy gdzie została dokonana prezentacja regionu Balan oraz regionów  pozostałych uczestników projektu.Podczas „Dnia Rumuńskiego” zostały nam przybliżone tradycyjne instrumenty muzyczne, piosenki folklorystyczne oraz potrawy regionalne. Na zakończenie uczestniczyliśmy w wycieczce nad Jezioro Czerwone ( Lcul Rosu) położone u stóp gór Hasmas w sąsiedztwie słynnego wąwozu Bicaz. „Dzień Polsko- Turecki” był okazją do zaprezentowania tradycyjnych tańców, piosenek oraz czasem na degustację regionalnych produktów przewiezionych z Polski oraz Turcji.Rumunia zachwyciła nas nie tylko pięknem przyrody, ale też historycznymi miastami takimi jak: Sibiu, Sinaia,  Praid, Brasov. Perłą naszego pobytu była wizyta w zamku księcia Drakuli w mieście Bran. Wizyta  w Rumunii to  pozytywne doświadczenia,  spotkani przez nas ludzie to osoby miłe, naturalne i bardzo gościnne. Wizyta  została przygotowana przez naszego rumuńskiego  partnera w  sposób wyjątkowy i bardzo atrakcyjny.  Czas ten zaowocował wieloma przemyśleniami i spostrzeżeniami. Nic tak nie weryfikuje opinii o danym kraju,  jak pobyt w nim, wspólne działania i poznani ludzie. Ten  wyjątkowy czas był owocny w nowe  doświadczenia,  przyjaźnie oraz sprawił, że wszyscy jesteśmy dumni i szczęśliwi z możliwości  udziału w tym wyjątkowych projekcie. „Eurasia is signig” to partnerstwo, które  dynamicznie się rozwija,    łamie stereotypy, uczy tolerancji oraz pokazuje jak wiele wspólnego mają te trzy kraje.

Polecamy stronę projektu: http://www.eurasiamusicteam.com/

oraz śledzenia nowości na Fb : http://www.facebook.com/groups/239260802796988/

Koordynator projektu: Iwona Weronika Gumienna

Sprawozdanie z wizyty  projektu  Comenius „Eurasia is singing” finansowanego  z  funduszy Unii Europejskiej, realizowanego w Polsce przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu  Uczenie się przez całe życie , które odbyło się w Turcji Yunuslar Ortaokulu w dniach 2 – 9 czerwca 2013 roku.  

Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej już   po raz szósty uczestniczyła w wizycie partnerskiej w ramach projektu. Wizyta miała miejsce w tureckiej miejscowości Yunuslar . Idea projektu  jaką jest wielowymiarowa współpraca i wymiana kulturowa, której fundamenty to muzyka i taniec została realizowany podczas tygodniowego pobytu.  Szkoła reprezentowana była przez : dyrektor Irenę Baciak oraz Iwonę Gumienn.Rozpoczęcie wizyty  odbyło się w Urzędzie Miasta Gediz ,  gdzie zostaliśmy przyjęci przez lokalne władze oraz  została dokonana prezentacja regionu Gediz . Podczas wizyty  została nam przybliżona historia Turcji poprzez lekcję multimedialną, w której uczestniczyliśmy. Pobyt w szkole był okazją do poznania nauczycieli oraz uczniów,  typowej  kuchni tureckiej oraz  muzyki. 

           Następne dni to zwiedzanie przejazd do miejscowości Alanya, gdzie zwiedzaliśmy  ruiny zamku, meczet oraz Czerwoną Wieżę,  Damlata ,Jaskinię , następnie udaliśmy się na  rejs statkiem po Morzu Śródziemnym. To piękna wyprawa wybrzeżem oraz zwiedzanie parku  Manavgat, Kurunlu , wodospadów Düden Fal;  w historcznej Antalya. Saklkent and Patara beach, piękny,  naturalne utworzony kanion był osobliwie  miejscem, podobnie jak plaża. Pobyt na plaży w Ölüdeni oraz czas wolny, wieczorem udaliśmy się do pięknego,  historycznego Dalyan. Pobyt w historycznym mieście Efes oraz zwiedzanie domu Marii Matki  Jezuza . Kolejnym miastem był Izmir z bogatą , nowoczesną architekturą oraz słynnym placem Konak wraz z wieżą zegarową. Ostatnim punktem był pobyt na bazarze , który obfitował w zakup pamiątek oraz prezentów.  Wizyta  w Turcji  to  pozytywne doświadczenia,  spotkani przez nas ludzie to osoby miłe, naturalne i bardzo gościnne. Wizyta  została przygotowana przez naszego tureckiego   partnera w  sposób wyjątkowy i bardzo atrakcyjny.  Czas ten zaowocował wieloma przemyśleniami i spostrzeżeniami. Nic tak nie weryfikuje opinii o danym kraju,  jak pobyt w nim, wspólne działania i poznani ludzie. Ten  wyjątkowy czas był owocny w nowe  doświadczenia,  przyjaźnie oraz sprawił, że wszyscy jesteśmy dumni i szczęśliwi z możliwości  udziału w tym wyjątkowych projekcie. Eurasia is signig to partnerstwo, które  dynamicznie się rozwija,    łamie stereotypy, uczy tolerancji oraz pokazuje jak wiele wspólnego mają z sobą te trzy kraje. 

                                                                                                                                                                                                                                                     Iwona Gumiena

Theme Albizia autorstwa itx, tłumaczenie: WordpressPL